Co poszło nie tak?

Błąd systemu oraz posiadanie profilu w banku to dwie bezpośrednie przyczyny, które sprawiły, że z planowanego przeze mnie depozytu bankowego wyszły… nici.

Zacznijmy od początku:

Kilka tygodni temu rozpocząłem akcję „Fundusz kontra…” Jej celem było porównanie wyników krótkoterminowej inwestycji w jednostki uczestnictwa z lokatą bankową. Horyzont inwestycyjny w obu przypadkach wynosić miał jeden miesiąc.

Z nabyciem jednostek uczestnictwa poradziłem sobie bez problemu. Dzień po złożeniu zlecenia, instrumenty udziałowe zapisane były na moim rejestrze.

Z lokatą wyszło trochę inaczej. Po złożeniu reklamacji oraz rozmowie z pracownikiem banku wszystko okazało się jasne.

Co się stało?

Żeby odpowiedzieć na tak postanowione pytanie, cofnijmy się do 2011 r. Wtedy własnie, w banku X otworzyłem trzy lokaty, rok później dołączyła do nich jeszcze jedna. Termin zapadalności najdłuższego depozytu, w moim przypadku, wynosił 12 miesięcy, jednak kwestia ta pozostaje obecnie bez znaczenia.

Znaczenie ma jednak to, że każdą z lokat otworzyłem za pośrednictwem dedykowanego systemu bankowego, w którym miałem utworzony swój dedykowany profil.

Ze względu na powyższe, zgodnie z informacją, jaką otrzymałem od pracownika banku X, na początku października 2016 r.  powinienem otworzyć nowy depozyt, korzystając z systemu bankowego, w którym posiadałem swój historyczny profil. Inaczej, jak się dowiedziałem, doszłoby do zdublowania moich danych, co nie powinno mieć miejsca. Na etapie składania wniosku powinienem również zostać poinformowany przez system, że posiada on już moje dane, a sam wniosek nie powinien „przejść”. Problem w tym, że poinformowany nie zostałem, a system przemielił zgłoszenie.

W trakcie rozmowy dowiedziałem się, że miałem pecha, którego przyczyną był… błąd systemu. Z tego samego powodu nie otrzymałem informacji zwrotnej.

I tak kończy się historia z lokatą, na której miałem zarobić 2,39 zł.

Miałem, ale nie zarobiłem.

Jak obecnie wygląda stopa zwrotu z mojej inwestycji w jednostki?

Otóż jestem do przodu o niepomniejszone o podatek sześćdziesiąt dziewięć groszy. Wycena mojej inwestycji nie uległa zmianie od 5. października.

Share Button

Comments

comments

2 comments Add yours
    1. Cześć Zainteresowany 🙂 Ostatnio dużo się działo. Obiecuję zamieścić podsumowanie w przyszłym tygodniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.