10 zaskakujących faktów o pracowniczych planach kapitałowych

Projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych w ostatnim tygodniu przeszedł przez trzecie czytanie w sejmie. Od tego czasu formalnie nie jest on już “projektem” lecz ustawą. Jeszcze tylko senat, prezydent, ogłoszenie w dzienniku ustaw i będziemy mieli do czynienia z nową formą oszczędzania na emeryturę. Oto 10 zaskakujących faktów, które musisz wiedzieć o pracowniczych planach kapitałowych.

Fakt 1

Pieniądze gromadzone w PPK będziesz mógł przeznaczyć na wkład własny

Zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych dla większości z nas jest czymś niesłychanie ważnym. Niestety nie każdego stać na zakup mieszkania za gotówkę. W takich sytuacjach rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny. Żeby go jednak dostać, trzeba dysponować odpowiednim wkładem własnym, o co czasami ciężko. Jeśli nie posiadasz oszczędności stanowiących co najmniej 20% wartości nieruchomości, będziesz mógł przeznaczyć na ten cel środki zgromadzone w PPK. Jest jednak pewien haczyk. Środki te po pewnym czasie będziesz musiał zwrócić.

Fakt 2

Gdy zachorujesz z pomocą przyjdzie Ci PPK

Każdy z nas od czasu do czasu boryka się z jakimiś problemami zdrowotnymi. Wiadomo, że leczenie kosztuje. Jeśli Ty, Twoja małżonka lub dziecko poważnie zachorujecie, będziesz mógł zawnioskować o wypłatę do 25% środków zgromadzonych w PPK. Środki te zostaną Ci wypłacone jednorazowo lub w ratach i w przeciwieństwie do pożyczki na wkład własny, nie będziesz musiał ich oddawać.

Fakt 3

Jeśli będziesz chciał zrezygnować, pamiętaj o metodzie zdartej płyty

Uczestnictwo w PPK będzie miało charakter dobrowolny, jednakże wiązało się ono będzie z pewnym założeniem. Założenie to sprowadzało się będzie do przyjęcia, że jesteś zainteresowany uczestnictwem w PPK. Jeśli nie będziesz chciał oszczędzać w ten sposób na emeryturę, będziesz musiał poinformować o tym swojego pracodawcę. Czynność tę będziesz musiał powtarzać co cztery lata, bowiem po upływie takiego okresu, z automatu zapisywany będziesz ponownie do uczestnictwa w planie. To tak zwany auto- enrolement, czyli metoda automatycznego zapisu wzorowana na rozwiązaniach brytyjskich.

Fakt 4

Środkami zgromadzonymi w PPK będziesz musiał podzielić się z byłym mężem lub żoną

Dlatego też, jeśli myślisz o rozwodzie, nie rób tego! A tak na serio, środki zgromadzone w  PPK, co prawda stanowić będą Twoją prywatną własność, ale w przypadku rozwodu lub unieważnienia małżeństwa, swoimi oszczędnościami będziesz musiał podzielić się z byłym mężem lub żoną.

Fakt 5

Twoje fundusze będą  “starzeć się” razem z Tobą

W ramach PPK staniesz się uczestnikiem tak zwanych funduszy cyklu życia. Ich główną cechą jest to, że “starzeją się” one wraz z postępującym wiekiem ich uczestników. “Starzenie się” funduszy polega na coraz bezpieczniejszym inwestowaniu zgromadzonych w ich ramach środków. A wszystko to po to, żeby zabezpieczyć odłożone przez lata oszczędności oraz wypracowane zyski przed stratą.

Fakt 6

Składka na PPK sprawi, że zarabiał będziesz trochę mniej

Jeśli zdecydujesz się na uczestnictwo w PPK, 2% Twojego wynagrodzenia odkładane będzie co miesiąc na ten cel i prawdą jest, że mniej więcej o tyle uszczupli się wynagrodzenie, które otrzymywał będziesz “do ręki”. Pamiętaj jednak, że do PPK 1,5% równowartości Twojej pensji dorzuci Ci pracodawca, a państwo dodatkowo dołoży się co roku 240 zł. Do tego dojdzie jeszcze wpłata powitalna w wysokości 250 zł. Finalnie więc powinieneś wyjść na plus. 

Fakt 7

Komornik nie wejdzie Ci na PPK

No chyba, że dopuścisz się przestępstwa niealimentacji. Egzekucja mająca na celu zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych stanowi jedyny wyjątek od wyłączenia spod egzekucji środków zgromadzonych w PPK. Oznacza to, że jeśli nie spłacisz na czas pożyczki, albo zalegał będziesz z regulowaniem rachunku za prąd, to komornik będzie musiał poszukać innych środków, niż Twoje oszczędności  w PPK.  

Fakt 8

W ramach PPK dostaniesz pieniądze od “Państwa”

Będzie to dokładnie 250 zł w formie wpłaty powitalnej oraz 240 zł za każdy rok uczestnictwa w planie. Jest jednak jedno “ale”. Jeśli zdecydujesz się na wystąpienie z PPK przed czasem, środki otrzymane od państwa będziesz musiał zwrócić.

Fakt 9

Środki z PPK będziesz mógł otrzymać przed przejściem na emeryturę

Zgodnie z aktualnym brzmieniem ustawy, środki zgromadzone w  PPK na wniosek uczestnika będą mogły zostać wypłacone po osiągnięciu przez niego 60. roku życia. Zasada ta dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Warto jednak pamiętać, że kobiety mogą przejść na emeryturę po ukończeniu 60. lat, zaś mężczyźni pracować muszą o 5 lat dłużej. Oznacza to, że jeśli jesteś mężczyzną, to środki z PPK będziesz mógł zacząć wydawać na 5 lat przed przejściem na emeryturę.

Fakt 10

To od kiedy zostaniesz uczestnikiem PPK zależy od tego u kogo pracujesz

Zgodnie z założeniami, ustawa o pracowniczych planach kapitałowych wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r., zaś pierwsi uczestnicy PPK zaczną odkładać na emeryturę pół roku później. To od kiedy możliwość oszczędzania w ramach pracowniczych planów kapitałowych obejmie Ciebie, zależy od tego u jakiego pracodawcy będziesz zatrudniony. Wpływ na datę rozpoczęcia oszczędzania będzie miała wielkość zatrudnienia u Twojego pracodawcy, oraz to, czy jest on podmiotem prywatnym, czy też instytucją państwową lub samorządową.

* *  *

Poznałeś właśnie 10 zaskakujących faktów o PPK. Już niebawem znajdziesz tu więcej informacji o pracowniczych planach kapitałowych. Zapraszam do regularnego śledzenia portfelefunduszy.pl Artykuł bazuje na aktualnej wersji ustawy. Z uwagi na trwającą procedurę legislacyjną, jej ostateczny kształt może ulec zmianie.

Jeśli interesuje Cię tematyka pracowniczych planów kapitałowych, przeczytaj również o:

I na koniec mam jeszcze prośbę. W Fund Industry Support prowadzimy badania o preferencjach inwestycyjnych i oszczędnościowych Millenialsów. Jeśli urodziłeś się pomiędzy rokiem 1980 a 2000, możesz nam pomóc. Wystarczy, że wypełnisz krótką, anonimową ankietę, do której link znajdziesz poniżej. Dzięki!

Share Button

Comments

comments