Zarządzający funduszami inwestycyjnymi

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, kto decyduje o tym, w jakie kategorie aktywów lokowane są środki funduszu, musisz wiedzieć, że tego typu zadania mieszczą się w zakresie obowiązków zarządzających funduszami. I gdyby wyłącznym aspektem, który decyduje o wyborze kariery były pieniądze, bez wątpienia zostałbym jednym z nich. Szkoda tylko, że na zarządzaniu aktywami funduszy znam się równie dobrze, co jeden z członków Rady Ministrów na geografii politycznej.

Skoro już San Escobar mamy za sobą, proponuję, żebyśmy powrócili do tematu dzisiejszego artykułu. A rozmawiamy o zarządzających.

Zarządzający funduszem to jedno z najważniejszych stanowisk w każdym TFI. To właśnie osoby pełniące tę funkcję realizują strategie inwestycyjne oraz decydują o tym, kiedy i w jakiej ilości kupić akcje spółki A, czy sprzedać obligacje spółki B. Co do zasady, ich zadaniem jest pomnażanie środków, ochrona realnej wartości kapitału lub realizacja innych celów inwestycyjnych funduszy. W skrócie to ich decyzje sprawiają, że fundusz zarabia albo minimalizuje straty.

Większość z zarządzających posiada licencję doradcy inwestycyjnego. Jej uzyskanie nie jest jednak wcale takie łatwe jak mogłoby się wydawać. Przeprowadzeniem egzaminu na doradcę zajmuje się Komisja Nadzoru Finansowego, a sam egzamin składa się aż z trzech etapów.

Tak na marginesie dodam tylko, że zarządzający posiadający licencję doradcy są w cenie. Większość towarzystw funduszy inwestycyjnych zobowiązana jest bowiem do zatrudniania co najmniej dwóch doradców. Niedochowanie tego obowiązku potrafi być bardzo dotkliwe dla TFI, i nie chodzi tu wcale o zwyczajne pogrożenie palcem przez organ nadzoru.

Perspektywy awansu

Trzeba otwarcie przyznać, że w strukturach TFI zarządzający zbyt wielu perspektyw awansu nie mają. Oczywiście może zdarzyć się tak, i często ma to miejsce, że osoby zarządzające funduszami wchodzą jednocześnie w skład zarządu TFI. Prawda jest taka, że zarządzający, oprócz tego, że są najważniejszą grupą pracowników w towarzystwie, są również grupą najlepiej zarabiającą.  Ich roczne wynagrodzenie potrafi przewyższać wysokość pensji niejednego członka zarządu. Serio.

Jak rozpoznać zarządzającego?

Choć w tej grupie zawodowej zdarzają się minimaliści, którzy na swoim biurku mają jeden, góra dwa monitory, to taką postawę można uznać raczej za nietypową.

Bardziej powszechne podejście obserwowane wśród zarządzających polega na budowaniu rozszerzonych ekranów przy łączeniu tylu monitorów, ile tylko zmieści się na ich biurkach (ośmiu na przykład… monitorów, biurko jest jedno). Ciekawe, czy na takim telebimie da się obejrzeć jakiś koncert albo mecz? Pewnie i tak nikt nie sprawdzi, no bo wiadomo przecież, że w pracy raz, że nie wolno, a dwa że nie wypada.

A teraz na poważnie. Posiadanie dużej liczby monitorów nie jest przejawem żadnej ekstrawagancji. W tej pracy często pierwszorzędne znaczenie odgrywa bycie na bieżąco z danymi spływającymi z rynku. A zatem LED’owa forteca to raczej konieczność niż fanaberia.

Poza pracą przy biurku, do typowych obowiązków zarządzających należy również udział w pracach komitetów inwestycyjnych, sporządzanie i weryfikacja analiz i wiele, wiele innych. Wszystko po to, by wypracować jak najlepszy wynik.

Zarobki

Na wynagrodzenie zarządzającego wpływ ma wiele czynników. Najważniejsze z nich to wyniki zarządzanych funduszy. Wiadomo, że im lepiej na tle konkurencji, tym wyższe wynagrodzenie. Nie bez znaczenia pozostaje również wartość zarządzanych aktywów. Pojedyncze fundusze potrafią być wyceniane na ponad pół miliarda złotych, a musisz wiedzieć, że zarządzający zarządzają najczęściej nie jednym a kilkoma funduszami.

Ile za to wszystko?

Średnia dla rynku jeszcze kilka lat temu oscylowała w granicach pół miliona złotych rocznie.

A ile potrafią zarobić najlepsi?

Mrozu śpiewał kiedyś o milionie monet i musisz wiedzieć, że jeśli w tym zawodzie jest się naprawdę dobrym, to w skali roku jest to wynik jak najbardziej do osiągnięcia.

Podsumowanie

Wydawać by się mogło, że praca na stanowisku zarządzającego to ogromne zarobki przy stosunkowo niedużym nakładzie sił. Nic bardziej mylnego. Faktem jest, że zarządzający są najlepiej zarabiającą grupą w TFI. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że gdyby nie oni, to prowadzenie tego biznesu w ogóle nie byłoby możliwe.

* * *

W następnym artykule przybliżę sylwetkę inspektorów nadzoru. Będzie naprawdę ciekawie. Co zrobić, żeby być na bieżąco? Wystarczy, że polubisz fanpage portfelefunduszy.pl na górze ekranu lub zrobisz to bezpośrednio pod tym linkiem:

https://www.facebook.com/portfelefunduszy/

Czołem!

Share Button

Comments

comments