W co inwestuje Święty Mikołaj?

Fiński rynek funduszy inwestycyjnych wart jest dzisiaj nieco ponad 102 miliardy euro. Jak na kraj zamieszkały przez około 5,3 miliona ludności to całkiem sporo.

Finlandia dzieli się na dwadzieścia regionów, z których największym jest Laponia. To tu żyje niezliczona liczba reniferów. To tu również, w miasteczku Rovaniemi, położonym u ujścia rzeki Ounas, mieszka niejaki… Święty Mikołaj.

Kto zna Świętego Mikołaja ten wie, że jego podstawowym zajęciem jest rozdawanie dzieciom na całym świecie bożonarodzeniowych prezentów. Żeby jednak dostać prezent trzeba spełnić jeden warunek- należy być grzecznym przez cały rok.

Mimo tego, że spełnienie powyższego warunku do łatwych nie należy, grzecznych dzieci na świecie nie brakuje. Wielu zastanawia się, jak Świętemu Mikołajowi udaje się pomieścić wszystkie prezenty do swoich sań i jak to jest, że w ciągu jednej nocy udaje się mu objechać cały świat. A czy zastanawiał się ktoś skąd Święty Mikołaj bierze środki na bożonarodzeniowe podarunki?

Jedna z teorii głosi, że zajmuje się on działalnością inwestycyjną. Bo trzeba wiedzieć, że choć w Laponii na co dzień panuje klimat polarny, a sama zima trwa tu dwieście dni, to warunki do  inwestowania, podobnie, jak i w całej Finlandii są całkiem niezłe. Świadczy o tym fakt, że na terenie kraju działa 38 towarzystw funduszy inwestycyjnych, a średnie opłaty za zarządzanie kształtują się tu na poziomie 1,67 % w skali roku. Wiele z fińskich funduszy prowadzi działalność lokacyjną na zagranicznych rynkach. Pewnie jednostki uczestnictwa części z nich znajdują się w portfelu inwestycyjnym Świętego Mikołaja.

Ciekawostek związanych z fińskim rynkiem funduszy można byłoby wymienić jeszcze co najmniej kilka, no ale przecież jesteśmy dziś w przededniu wigilii. Z tej okazji chciałbym życzyć Wszystkim Czytelnikom portfelefunduszy.pl, pachnących choinką świąt Bożego Narodzenia oraz żeby ten świąteczny czas upłynął Państwu w rodzinnej atmosferze, przynosząc wiele radości i optymizmu.

Wszystkiego dobrego!

Krzysztof Szachogłuchowicz

Share Button

Comments

comments