KSIĘGOWI FUNDUSZY

Jedną z najliczniejszych grup pracowników w każdym towarzystwie funduszy inwestycyjnych, obok zarządzających, są księgowi. Czym się zajmują? Ile zarabiają i jakie mają przed sobą perspektywy rozwoju? O tym dowiesz się z lektury dzisiejszego artykułu. Zaczynamy.

Dlaczego towarzystwa zatrudniają księgowych?

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest prosta i wiąże się ona bezpośrednio z obowiązkiem prowadzenia ksiąg rachunkowych dla każdego funduszu inwestycyjnego. Księgi rachunkowe to nic innego, jak usystematyzowane zapisy księgowe, w których ujmuje się każdą nawet najmniejszą transakcję dokonaną z udziałem funduszu. A że niektóre fundusze dokonują kilkanaście a nawet kilkadziesiąt transakcji dziennie, roboty jest dużo.

Oczywiście są i takie struktury, które prowadzą w miarę pasywną politykę inwestycyjną, a transakcje dokonywane z ich udziałem odbywają się raz na ruski rok, dlatego też co do zasady jedna osoba zatrudniona na stanowisku księgowego funduszu zajmuje się obsługą kilku, a czasami kilkunastu funduszy inwestycyjnych.

Co oprócz prowadzenia ksiąg należy do obowiązków księgowych?

Obowiązkiem księgowego funduszu równie istotnym, co prowadzenie ksiąg rachunkowych, jest sporządzanie sprawozdań finansowych. Każdy fundusz zobowiązany jest do sporządzenia półrocznego oraz rocznego sprawozdania finansowego. Pierwsze z nich podlega przeglądowi a drugie badaniu biegłego rewidenta.

Ponadto księgowi funduszy w szczególności:

  • rozliczają wykupy oraz zapisy na certyfikaty inwestycyjne,
  • sporządzają rejestry transakcji,
  • rozliczają podatki,
  • uczestniczą przy rozliczaniu nabyć i umorzeń jednostek uczestnictwa,
  • pozyskują dane do wyceny.

Poza powyższym księgowi oczywiście…wyceniają.  

Wycena funduszu

Wycena funduszu to bez wątpienia najważniejsze zadanie księgowego. Brak wyceny wiąże się z potrzebą przekazania raportu do KNF oraz tym samym niesie za sobą duże, a nawet bardzo duże, ryzyko regulacyjne.

W przypadku funduszy inwestycyjnych otwartych nie ma się jednak czego obawiać,wycena funduszu wpisuje się w codzienną rutynę i, o ile nie wystąpią nadzwyczajne okoliczności, można przyjąć, że jest to taka bułka z masłem. A co jeśli wystąpią? Dalej pozostajemy przy bułce, z tym że z masłem dopiero co wyjętym z lodówki.

Zupełnie inaczej wygląda wycena funduszy inwestycyjnych zamkniętych. Ponieważ tego typu struktury muszą być wycenione nie rzadziej, niż raz na kwartał, większość z nich z taką właśnie częstotliwością się wycenia. Oznacza to, że jeśli zdecydujesz się na pracę, jako księgowy FIZ, cztery razy w roku z dużą dozą prawdopodobieństwa będziesz zmuszony do odwołania wszystkich aktywności pozazawodowych. Nie pójdziesz na basen, a dziecko z przedszkola będzie musiała odebrać Twoja sąsiadka lub teściowa. Sam wybierz lepsze rozwiązanie.

Ścieżka awansu i zarobki

Najczęściej osoby pracujące w departamentach księgowości zaczynają swoją przygodę na stanowisku młodszego księgowego. Wraz z upływem czasu oraz awansem w ich podpisach “młodszy” zostaje zastąpiony przez “starszego”. Dalej jest już tylko zastępca dyrektora no i dyrektor.

Zarobki księgowych funduszy rozpoczynają się od około 3,5 tys. zł brutto w przypadku młodszych księgowych, a kończą na kilkunastu tysiącach, przy czym to kilkanaście tysięcy zarezerwowane jest wyłącznie dla najwyższych stanowisk.  

Outsourcing alternatywą

Świadczenie usług księgowych jest jedną z tych czynności, które mogą zostać zlecone przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych innemu podmiotowi. Obecnie na rynku działa kilka firm księgowych specjalizujących się w prowadzeniu rachunkowości funduszy inwestycyjnych. Tego typu firmy również prowadzą rekrutacje na stanowiska księgowych funduszy.

Podsumowanie

Bez wątpienia praca na stanowisku księgowego funduszu ma niewiele wspólnego z pracą statystycznego księgowego prowadzącego biuro rachunkowe. Czy warto specjalizować się w tym kierunku? Z moich obserwacji wynika, że zapotrzebowanie na księgowych funduszy nie słabnie, dlatego też o pracę w zawodzie nie powinno być trudno.

 

Share Button

Comments

comments