WYNIKI FUNDUSZY WE WRZEŚNIU

Kosztowności zakopane w ogródku, banknoty schowane w materacu, oszczędności poupychane w skarpetach. Tak mniej więcej wygląda zabawa w chowanego z inflacją. Szkoda tylko, że od samego początku wiadomo kto wygra. Utraty siły nabywczej pieniądza w czasie zabawy w chowanego uniknąć nie sposób. Co zatem można zrobić? A no na przykład nabyć jednostki uczestnictwa. Cofnijmy się o miesiąc do początku września. Na jakich funduszach można było zarobić w ciągu ostatnich trzydziestu dni?

Europa Zachodnia najlepiej

Jedną z najlepszych inwestycji w przeciągu ostatniego miesiąca okazały się fundusze inwestujące na rynkach akcyjnych Europy Zachodniej. Średnia stopa zwrotu w tym sektorze wyniosła blisko 4 procent.

W Stanach również ok

Nieco niższe, choć równie satysfakcjonujące stopy zwrotu przyniosły fundusze inwestujące za wielką wodą. Średnia na poziomie 3,3% w skali miesiąca to naprawę dobry wynik.

Globalne rynki rozwinięte

Na trzecim miejscu podium znalazły się fundusze inwestujące na globalnych rynkach rozwiniętych. Średnia dla tej grupy, według wyliczeń portalu analizy.pl, wyniosła 2,6 %.

Dodatnie stopy zwrotu przyniosło również wiele rozwiązań skoncentrowanych na lokowaniu aktywów w akcje rynków wschodzących, a także znaczna liczba funduszy o polityce inwestycyjnej związanej z nabywaniem aktywów dłużnych.

A na czym można było stracić?

Najwięcej na funduszach inwestujących w akcje spółek notowanych na rynku tureckim. Tutaj uśrednione spadki przekroczyły próg 5 %. To całkiem sporo.

Nieco pod kreską znalazło się również wiele funduszy mieszanych.

Podsumowanie

Choć pięcioprocentowe spadki mogą nieco odstraszać, warto zwrócić uwagę, że dotyczą one tylko jednej, bardzo wąskiej grupy funduszy. W ciągu ostatniego miesiąca większość form zbiorowego inwestowania przyniosła dodatnie stopy zwrotu. W wielu przypadkach wyniki okazały się całkiem spore. W tym samym czasie na przeciętnej lokacie można było zarobić około 3,5%… w skali roku.

na podstawie:

https://www.analizy.pl/fundusze/wiadomosci/22827/wyniki-funduszy-inwestycyjnych-%28wrzesien-2017%29.html

 

Share Button

Comments

comments