ŹRÓDŁA WIEDZY O FUNDUSZACH

Nierozerwalną cechą rozwoju rynku funduszy jest to, że coraz większa liczba podmiotów angażuje się w pisanie o nich. Dziś problemu nie stanowi już brak dostępu do wiedzy. Miejsc, w których znaleźć można raporty, analizy czy materiały eksperckie jest naprawdę dużo. Aktualnie, znacznie większą rolę odgrywa umiejętne selekcjonowanie treści.

W dzisiejszym artykule postanowiłem dokonać przeglądu źródeł informacji o funduszach inwestycyjnych. Zachęcam Cię do wracania do tego wpisu, ilekroć szukał będziesz rzetelnych danych o zbiorowych formach inwestowania. Swój wykaz postanowiłem podzielić na kilka kategorii. Oto one:

Teoria

Ilekroć szukał będziesz wiedzy na temat teorii inwestowania z wykorzystaniem funduszy, zajrzyj koniecznie na stronę Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. IZFiA to organizacja zrzeszająca podmioty z rynku, powołana na mocy ustawy. Na stronie http://www.izfa.pl/ znajdziesz m.in. kurs e-learningowy, jak i przystępnie napisany poradnik. Ponadto, przeglądając treści dostępne w serwisie, natrafisz na dużo eksperckiej wiedzy i opracowań.

A propos wiedzy eksperckiej i opracowań …

Jeśli chciałbyś poznać rynek funduszy inwestycyjnych od środka, zajrzyj koniecznie na stronę Fund Industry Support. O FIS pisał będę jeszcze nie raz na blogu. Już teraz mogę Ci zdradzić, że znajdziesz tam solidną porcję naukowych opracowań, adresowanych głównie do osób pracujących w sektorze funduszy inwestycyjnych. Serwis Fund Industry Support jest jedynym miejscem w sieci publikującym tego typu treści.

Dane adresowe towarzystw/ wykaz funduszy

W opracowaniu nie mogłoby zabraknąć strony Komisji Nadzoru Finansowego. Wszak działalność wszystkich towarzystw funduszy inwestycyjnych podlega jej kontroli. Na stronie https://www.knf.gov.pl/podmioty/Podmioty_rynku_kapitalowego/TFI_i_FI znajdziesz informacje o wszystkich działających na rynku TFI. Ponadto pod każdym towarzystwem znajdziesz również wykaz zarządzanych przez nie funduszy.

Jeśli dysponujesz większą ilością wolnego czasu, zachęcam Cię do prześledzenia strony Komisji Nadzoru Finansowego. Po pierwsze, ostatnio zmienili szatę graficzną i pewnie ucieszą się, gdy zobaczą zwiększony ruch. w serwisie. Po drugie, KNF publikuje od czasu do czasu opracowania o rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce. Przykład jednego z takich opracowań znajdziesz pod tym linkiem.

Informacje z rynku funduszy inwestycyjnych

Jeśli myślisz o rozpoczęciu inwestowania w fundusze, to idę o zakład, że wcześniej, czy później trafisz na stronę https://www.analizy.pl/fundusze/ prowadzoną przez Analizy Online. Dziś Analizy Online to jeden z największych portali poświęcony zbiorowym formom inwestowania. Poza porcją codziennych wiadomości z rynku, znajdziesz tam również opinie zarządzających, czy informacje o nowych produktach.

Notowania

Sposobów na dotarcie do wyników funduszy inwestycyjnych jest kilka. Po pierwsze, udostępniane są one przez każde towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Minusem korzystania z notowań publikowanych przez TFI jest to, że posiadając jednostki uczestnictwa funduszy zarządzanych przez kilka towarzystw, ich wyniki trzeba sprawdzać korzystając z kilku witryn. Wiadomo, że jest to czaso- i pracochłonne.

Rozwiązanie numer dwa, to sprawdzanie wyników funduszy na portalach branżowych. Przykład zestawienia notowań znajdziesz we wspomnianym już wcześniej serwisie Analiz. Analizy nie są jednak jedynym portalem, który udostępnia tego typu usługę. Przy porównywaniu wyników funduszy, równie pomocnym może okazać się narzędzie przygotowane przez Biznes Radar. Znajdziesz tam nie tylko notowania zbiorowych form inwestowania, ale również dane z giełdy, czy rynku walut.

Taka ciekawostka, wtyczka podpięta na stronie portfelefunduszy.pl pochodzi właśnie z Biznes Radar.

Na koniec zostawiłem prasę branżową

Tu w zasadzie liczą się dwa tytuły.

Parkiet

oraz

Puls Biznesu

Oba dostępne są zarówno w formie elektronicznej, jak i drukowanej.Polecam.

* * *

I to byłoby na tyle. Jeśli znasz jakieś fajne źródło wiedzy o funduszach inwestycyjnych, podziel się nim w komentarzu pod tym tekstem.

Share Button

Comments

comments